Online rezervácia
Prečo chĺpky nerastú donekonečna?

Prečo chĺpky nerastú donekonečna?

19. decembra 2017

Asi by ste neboli nadšení, keby chĺpky dorastali do rovnakej dĺžky ako vlasy. Ľudské telo má našťastie mechanizmus, ktorý rast ochlpenia reguluje.

Chĺpky rastú takmer všade okrem dlaní a chodidiel a rovnako ako vlasy prechádzajú cez tri fázy rastu. Tie však pri chĺpkov a vlasoch netrvajú rovnako dlho, čo spôsobuje ich rozdielne dĺžky.

Prvá fáza rastu sa nazýva anagénna: v nej krv prúdi do vlasového folikulu a zásobuje bunky, ktoré sa začnú deliť a produkovať keratinocyty tvoriace koreň chĺpku. Tie sa začnú množiť a sú vytláčané smerom k povrchu pokožky. Bunky postupne odumierajú a uvoľňujú keratín, ktorý drží chĺpky pohromade. Časť chĺpka, ktorá vyrastá z pokožky, je mŕtva: preto strihanie vlasov či holenie nie je bolestivé. V anagénnej fáze môžu chĺpky narásť až o 1,25 centimetra: záleží od toho, kde sa nachádza.

Ďalšia fáza sa nazýva katagénna a trvá maximálne dva týždne. Tu sa zastaví prívod krvi do folikulu a produkcia nového keratínu. Folikul sa výrazne zmenší a chĺpok postupne odumiera, vytláčaný smerom von z pokožky.

Tretia fáza, trvajúca 1-4 mesiace, sa nazýva telogénna alebo oddychová. Chĺpok zoslabne alebo vypadne, a folikul následne opäť prejde do anagénnej fázy.

To, aké dlhé chĺpky sú, záleží od toho, ako dlho sú v anagénnej fáze a ako rýchlo počas nej rastú. Vlasy sú v anagénnej fáze od 2-6 rokov, preto dorastajú do väčšej dĺzky. Obočie alebo mihalnice majú kratšiu anagénnu fázu (30-45 dní) a tiež rastú omnoho pomalšie – obočie napríklad len 4,2 mm za mesiac.

Presný dôvod toho, ako chĺpky „vedia“, kedy majú prestať rásť, vedci stále hľadajú. Vieme, že u každého človeka dĺžku ochlpenia určuje genetika. Zároveň prevláda názor, že chĺpky dostávajú signál od kmeňových buniek v pokožke. Predstavte si, že by na našich telách či telách cicavcov rástli donekonečna: buďme radi, že existuje systém, ktorý nás všetkých ochraňuje.

Vytvárame dostupný luxus.
Objavte našu ponuku.