Online rezervácia
PCOS vám zmení dennú rutinu. S chĺpkami vám pomôžeme my

PCOS vám zmení dennú rutinu. S chĺpkami vám pomôžeme my

4. marca 2020

Keď vám diagnostikujú syndróm polycistických vaječníkov (PCOS), pýtate sa čo ďalej. Nie je to príjemné pre žiadnu ženu.

Poznámka z okolia o holení tváre vás môže dokonale frustrovať. Pritom za chorobu nemôžete – súvisí s hladinou hormónov a inzulínu v tele. O PCOS sa možno veľmi nehovorí, ale trpí ním 5 až 10 percent žien v plodnom veku. Našťastie, svoj stav môžete úspešne menežovať systematickou životosprávou.

Na PCOS často príde gynekológ až po určitom čase, hoci príznaky hormonálnej nevyrovnanosti sa ohlasujú skôr – máte problém s kontrolou hmotnosti, nepravidelnú periódu, problémy s akné, vypadávajú vám vlasy, nuž a napokon – nadmerne zarastáte a tušíte, že to tak nemá byť. V skutočnosti môže byť sprievodných problémov ešte viac, ale vtedy už lekári pristupujú k farmakologickej liečbe, pričom v tomto článku by sme si chceli povedať skôr o tej nefarmakologickej.

Jesť, cvičiť, nesiliť sa

Základom je (ako inak) pravidelná a zdravá strava. Zelenina a ovocie, menej cukru a nezdravých tukov, žiadne fajčenie a alkohol. Listová zelenina, citrusy, čučoriedky, jahody či orechy sú skvelé. Mlieko, sacharidy a lepok by ste naopak mali redukovať. To znamená, že celozrnné pečivo vám pomôže, ale ryžu a cestoviny je lepšie skôr obmedziť.

Medzi úspešné taktiky patrí napríklad mätový čaj miesto kávy alebo ľanové semienka. Nenahrádzajte ovocie so smoothie nápojmi za každú cenu, lebo sa pripravíte o cennú dávku vlákniny. Skúste denne viac cvičiť a chodiť na prechádzky – s úpravou hmotnosti sa vám zmení aj nálada, čo je tiež dôležité. Život v strese a nedostatok spánku vám problémy so syndrómom polycistických vaječníkov len prehĺbia.

A čo s chĺpkami?

Už vieme, že sprievodným javom PCOS sú aj chĺpky mužského typu, ktoré rastú pri zvýšenej hladine testosterónu. Na ženskej tvári sú malá spoločenská pohroma – nepatria tam. Väčšina žien sa ich okamžite pokúsi odstrániť, ale pozor, pokožka na tvári je citlivá. Malú ranku od pinzety na nohe si nemusí nikto všimnúť, ale nad hornou perou bude svietiť. Krémové depilátory môžu zase po sebe zanechať drobné škvrnky, pretože chĺpky odstraňujú chemicky.

Naše riešenie v salóne je profesionálne. Dámam s PCOS môžeme ponúknuť dve veľmi moderné technológie – diódový laser a elektrickú ihlu alias elektrolýzu. K pokožke na tvári sú jemné – laser niči pigment v chĺpku, elektrická ihla odstráni chĺpok slabým prúdom. V obchod prípadoch sú výsledky takmer trvalé. Najmä elektrolýza so svojím individuálnym postupom sa hodí na skrášľovanie tváre, pretože nemá vedľajšie účinky a chĺpky niči systematicky aj s korienkami.

Vytvárame dostupný luxus.
Objavte našu ponuku.