Online rezervácia
Návaly horúčav a zmeny nálad. Ako sa postaviť k chĺpkom na tvári po menopauze

Návaly horúčav a zmeny nálad. Ako sa postaviť k chĺpkom na tvári po menopauze

27. marca 2020

Nie je nič nezvyčajné, keď sa príznaky menopauzy dostavia o niekoľko rokov skôr než k nej dôjde. Priemerný vek posledného krvácania je zhruba 51 rokov. Nepravidelná perióda, návaly horúčavy, nočné potenie, zmeny nálad, zhoršená pamäť, horšia sústredenosť, bolesti hlavy, problémy so spánkom alebo priberanie na váhe – o tomto všetkom sa dobre vie a ženy sa týmito otázkami skôr či neskôr musia zaoberať.

O menopauze (poslednej menštruácii) a klimaktériu (období prechodu pred menopauzou) si môžete zháňať informácie v desiatkach výborných blogov – začať môžete napríklad tu. Dámy najviac zaujíma zmena jedálnička, obavy v otázkach sexu a celkovo zmena kvality života. My sa zameriame ešte na jeden príznak menopauzy – a to sú novo vyrastajúce (a neželané) chĺpky na nezvyčajných miestach, najmä na tvári.

Áno, aj to je dôsledok “rozhádzaných hormónov”. Kým vlasy vám skôr rednú a vypadávajú, chĺpky sú povzbudzované do rastu. Je to k zlosti, ale je to zároveň prirodzené. Produkcia estrógénu v tele totiž po menopauze prudko klesne, zatiaľ čo testosterón (dovtedy v úzadí) ostane na pôvodnej hladine. Našťastie v 21. storočí už máme veľa techník ako sa chĺpkov ľahko zbaviť – a bez zbytočnej spoločenskej pozornosti.

Na záver rada: k chĺpkom na tvári by sa mal vždy vyjadriť aj lekár (gynekológ alebo endokrinológ), pretože niekedy ich spúšťačom môže byť aj zdravotný problém alebo nesprávny like.

Vytvárame dostupný luxus.
Objavte našu ponuku.